działki na sprzedaż łomianki

Działki na sprzedaż Łomianki

Serwis 22 października 2015

„Mój jest ten kawałek podłogi” – tak w refrenie znanego utworu z połowy lat 80, zespół Mr Zoob przełamywał tabu kontekstu społeczno-politycznego, wskazując na wiecznie obecne w sercu umiłowanie wolności i niezależności. Po ponad trzech dekadach ten sam zapał i te same dążności cechują młodzież, wkraczającą na rynek pracy i poszukującą nomen omen własnego miejsca na ziemi, swojego bezpiecznego azylu w ramach przytulnych czterech ścian. Któż z nas kiedykolwiek nie marzył o swobodzie wyjścia „na swoje”, o niezależności od pomocy finansowej rodziny i mieszkaniu w zaciszu prywatnego lokum? Zapewne większość czytelników bloga, zainteresowanych tematyką nieruchomości znajduje się właśnie na niełatwym etapie życia, kiedy wymagane jest podjęcie decyzji, która zaważy na przyszłych latach, ale czy musi się ona okazać aż tak trudna?

Absolutnie nie, jeśli tylko na wstępie określimy wymiary naszych marzeń. Dobrze czytacie, mamy na myśli po prostu metraż, a więc dokładne, fizyczne rozmiary interesującego nas skrawka gruntu, na którym my sami postawimy własny „kawałek podłogi”, na którym będziemy w stanie stanąć pewnie i znaleźć solidne oparcie. Ludzie młodzi zbyt często dokonują pochopnych wyborów, podchodząc do sprawy z gorącą głową bez zastanowienia. Nie możemy jednak symbolicznie organizować budowy, począwszy od dachu bez poprzedzenia tego etapu wzniesieniem wytrzymałych fundamentów. Skoro jesteśmy odtąd kowalami swojego losu, stańmy się również architektami własnego domu i wysilmy szare komórki, by nadać swojemu projektowi unikatowy charakter.

Właśnie teraz, gdy padają kolejne rekordy sprzedażowe w branży nieruchomości, warto poważnie zastanowić się nad miejscem, gdzie niebawem stanie nasze przytulne gniazdko, a mówiąc nieco żartobliwie – grunt to porządny grunt pod stopami. Ziemia to jedno z najcenniejszych dóbr kapitałowych i zarazem najbardziej godnych zaufania podstaw inwestycyjnych, które potrafią zabezpieczyć kapitał na całe pokolenia. Stanie się to jednak tylko pod warunkiem doboru właściwej lokalizacji np. na spokojnych przedmieściach z dostępem do taniej komunikacji, z dala od terenów zalewowych i zgiełku miejskiego centrum. Poprawiająca się z dnia na dzień sytuacja gospodarcza tak w Polsce, jak i w większości krajów Europy Zachodniej sprawia, że materialnie jesteśmy w stanie sobie pozwolić na pokrycie takich kosztów i zwyczajnie stać nas na kupno nieruchomości.

Te jednak nie pozostają zawieszone w próżni i przed ich budową, a tym bardziej przeprowadzką należy wziąć pod uwagę prawo własności do okalającej powierzchni podwórka. Niestety, wiąże się to z naliczeniem dodatkowych opłat w postaci podatku od budynków mieszkalnych, wynoszącego 0,77 zł za m² i 0,48 zł za m² gruntów znajdujących się pod nimi. W przypadku ziemi należącej do skarbu państwa lub samorządu terytorialnego mamy do czynienia z naliczanym w okresie rocznym, podatkiem od użytkowania wieczystego, zwanym popularnie „gruntowym”, obowiązującym od roku 1961 i wynoszącym (w przypadku przeznaczenia jej do celów mieszkalnych) około 1% ceny jej wartości.

Jeśli załatwienie tych formalności nie jest wam straszne i zamierzacie w najbliższym czasie stąpać pewnie po prywatnej i schludnie ogrodzonej połaci terenu, bezzwłocznie zdecydujcie się na zapoznanie z ofertą działek na sprzedaż w podwarszawskich Łomiankach, gdzie ceny są zdecydowanie bardziej atrakcyjne niż w stolicy, a okolica znacznie spokojniejsza, co sprzyja wypoczynkowi na łonie natury po godzinach pracy.